Uşak Halısı

Bizimle İletişime Geçin →

Uşak halıların başlangıcı Anadoluya göç eden Yörükler ile başlar.Kaçar, Karakeçili ve Kınıklı gibi Türk boylarından gelenler sayesinde halıcılık Uşak bölgesine yerleşmiştir. İzmir’de bulunan İngilizler yavaş yavaş Uşak’a gelip halı almaya başlamışlardır. Bu alışverişin ilerlemesi ile Uşak iktisadi bir değer kazanmaya başlamıştır.

Uşak halılarında en çok kullanılan renk mavi ile koyu kırmızıdır. Beyaz, Sarı renk tonları Uşak halılarında daha az kullanılmıştır. Uşak halılarının çıkış yeri İzmir olduğu için Yabancı zenginler Uşak Halılarını “İzmir Halısı”olarak bilmektedirler.

Uşak halıları sağlamdır. Türk düğümü denilen düğümler ile örüldüğünden ötürü halılar sağlamdırlar.

Sizinde kullanmak istemediğiniz veya satmayı düşündüğünüz Uşak halılarınız varsa ve halınızı gerçek değerinde satmak istiyorsanız eğer Kılıçoğlu Halıcılık ile hemen iletişime geçin sizin halınızı en doğru şekilde değerlendirip en iyi teklifi size sunalım.

Özellikleri

  • Uşak halılarında yün kullanılır
  • Renkleri koyu ve derindir. Boyaları solmaz. Nakışlar halının özelliğini meydana getirir.
  • Halıların kalın tüylü olması bu halıların belirgin bir özelliğidir.
  • Düğümleri sağlamdır. Düğümler kopsa bile çıkmaz.

Halı Modelleri

Hereke Haliları
Hereke halılar günümüzde dünyanın en değerli ve nadide halısı olarak görülmektedir. Hereke Halılarının üretimi 1943 yılında
Bünyan Halisi
Kayseri bünyan halısı ince zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirine uyum sağlayan motifleri ile Dünya’ya nam salmıştır.
İran Halisi
İran halılarda’da bizim halılarımızda olduğu gibi saray tipi tebriz halıları gibi çiçekli pamuk üzerine yün dokuma yapılmıstır.
İpek Halilar
İpek halılar aseletin zengilinliğin simgesi olarak görülmektedir. 1950’li yılarda Kayseri ve yöresinde halıcılık ipek ile tanışmaya başlamıştır