Sivas Cezaevi Halısı

Bizimle İletişime Geçin →

Sivas çevresinde Divriği, Gürün, Kangal, Şarkışla ve Zara’da dokunan halılarda Türk düğüm tekniği uygulanmıştır.Günümüzde Sivas halıları denildiğinde tek düğüm tekniğiyle İran düğümü ile yapılan yuvarlak hatlı madolyonlu ve küçük çiçek desenli halılar gelmektedir.Sivas halılarında çözgü ipliği çok bükümlü ce ince olduğundan desimetrekaredeki ilmek sayısı fazladır. Daha çok İran düğümü ile dokunan Sivas halılarında, Selçuklu ve İran halıları desen karakterinin izleri görülür.

Sivas Halı desenine göre lalezar, Çeşmibülbül, Yılanlı, Çamurlu gibi adlar alır.Dokunduğu yörenin adını taşıyan halı modelleride bulunmaktadır.Ekstra adı verilen Sivas halılarının desimetre karesindeki düğüm sayısı en az 3490, hav yüksekliği 3.5-4.5 cm’dir.

Sivas halılarının en belirgin özelliği ipliğin ince ve iç boyamaların orjinal olmasıdır. Ayrıca halı dokumadaki ustalık ve ilmek sayısının fazla olması da dikkati çeker.Sivas halıları motif desen ve renk de birbirleriyle uyumludur.Bir başka özellik de Türk düğümü kullanılmış olması ve metrekaresinde düğüm sayısının oldukça yüksek olmasıdır. Atkı ve çözgüleri yün ipliğindendir.Doğal boyalarla boyanmıstır.

Sizde eğer Sivas Cezaevi halısına sahipseniz ve bu halınızı satmayı düşünüyorsanız Kılıçoğlu halıcılıktan fiyat almadan karar vermemenizi önermekteyiz.

Halı Modelleri

Hereke Haliları
Hereke halılar günümüzde dünyanın en değerli ve nadide halısı olarak görülmektedir. Hereke Halılarının üretimi 1943 yılında
Bünyan Halisi
Kayseri bünyan halısı ince zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirine uyum sağlayan motifleri ile Dünya’ya nam salmıştır.
İran Halisi
İran halılarda’da bizim halılarımızda olduğu gibi saray tipi tebriz halıları gibi çiçekli pamuk üzerine yün dokuma yapılmıstır.
İpek Halilar
İpek halılar aseletin zengilinliğin simgesi olarak görülmektedir. 1950’li yılarda Kayseri ve yöresinde halıcılık ipek ile tanışmaya başlamıştır