Konya Ladik Halısı

Bizimle İletişime Geçin →

Konya yöresine Isparta’dan gelen halı ustaları beraberinde el halıcığılını Ladik’e taşıdılar. Halk yöresel olarak yöresel halı üretir ve kendileri kullanırlardı.İplikleri kirmen adı verilen aletle kendileri eğirirler ve sadece kök boyalarla ipliklerini boyarlardı.Bu şekilde üretilen halılar kaba dokunmus halılar olmaktan öteye gidememiştir.

Ladik halıları olarak bilinen ve el tezgahlarında yapılan halıların önemli asamlarından biri de desenlendirmedir. El halıcığının tarihcesi eskilere dayandığı gibi halı desenleride o zamanlara aittir.Ladik halılarının enine 40 ilmek boyuna 50 ilmek vardır metrekaresinde. Kullanılınan desenler halının genelini kaplamaktadır.

Ladik el halılarında desen renk ile birlikte en göze çarpan unsurdur.Halının iyi veya kötü görünmesi otantik yada çağdaş görünmesi buna bağlıdır.Desenler halının fiyatınıda arttırır.Bir Ladik halısı ortalama olarak 1.5 ayda tamamlanmaktadır.Halılar boy uzunluğu olarak en fazla 5 işçi tarafından dokunur.

Sizde eğer bir Konya Ladik halısına sahipseniz ve bu halınızı değerlendirmeyi (satmayı) düşünüyorsanız Kılıçoğlu Halıcılıktan fiyat almayı unutmayınız. En doğru ve halınıza değer kaybettirmeden fiyat teklifini bizden alıcağınızı biliyor ve kendimize güvenıyoruz.

Özellikleri

  • Enine 40 ilmek Boyuna 50 ilmek vardır.
  • Ladik halısı ortalama olarak 1.5 ayda tamamlanır.

Halı Modelleri

Hereke Haliları
Hereke halılar günümüzde dünyanın en değerli ve nadide halısı olarak görülmektedir. Hereke Halılarının üretimi 1943 yılında
Bünyan Halisi
Kayseri bünyan halısı ince zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirine uyum sağlayan motifleri ile Dünya’ya nam salmıştır.
İran Halisi
İran halılarda’da bizim halılarımızda olduğu gibi saray tipi tebriz halıları gibi çiçekli pamuk üzerine yün dokuma yapılmıstır.
İpek Halilar
İpek halılar aseletin zengilinliğin simgesi olarak görülmektedir. 1950’li yılarda Kayseri ve yöresinde halıcılık ipek ile tanışmaya başlamıştır