Kilim&Seccade

Bizimle İletişime Geçin →

Seccade sanatı, Türk, İran ve Hint dokuma sanatında farklı özellikler göstermiştir. Fakat belli dönemlerde ve bölgelerde dokunan seccadelerde belirli ortak özelliklere rastlamak mümkündür. Uşak, Konya, Bergama kıl seccadeleri ile ünlüdür. İran, Kafkas, Semerkand, Buhara, Afganistan ve Belucistan seccade yapılan önemli yerlerdir.

Seccadeler namaz kılanın dikkatini dağıtmaması kalbini meşgul etmemesi için çok süslü yapılmazlar.Yere serildikleri içinde üstlerine islamiyetle alakalı herhangi bir desen koyulmamaktadır.

Kilim Sedir, Divan ve yerlere serilen renkli nakışlı yün dokuma türüdür.Orta Asya, İran, Anadou ve Kafkasya’da hayvancılıkla geçinen göçebe insanların yaptıkları ve kullandıkları bir eşyadır. Kilimler günümüzde süs eşyası olarak kullanılır.

Kilimler ıstar denilen tezgahlarda kadınlar tarafından dokunmaktadırlar. Yurdumuzda en güzel kilim örnekleri Gaziantep, Sivas, Kayseri, Malatya, Konya, Afyon, Manisa,Niğde ve Antalya’dır.

Halı Modelleri

Hereke Haliları
Hereke halılar günümüzde dünyanın en değerli ve nadide halısı olarak görülmektedir. Hereke Halılarının üretimi 1943 yılında
Bünyan Halisi
Kayseri bünyan halısı ince zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirine uyum sağlayan motifleri ile Dünya’ya nam salmıştır.
İran Halisi
İran halılarda’da bizim halılarımızda olduğu gibi saray tipi tebriz halıları gibi çiçekli pamuk üzerine yün dokuma yapılmıstır.
İpek Halilar
İpek halılar aseletin zengilinliğin simgesi olarak görülmektedir. 1950’li yılarda Kayseri ve yöresinde halıcılık ipek ile tanışmaya başlamıştır