İran Haliları

Bizimle İletişime Geçin →

İran halılarda’da bizim halılarımızda olduğu gibi saray tipi tebriz halıları gibi çiçekli pamuk üzerine yün dokuma yapılmıstır.Diğer taraftan daha ilkel daha yöresel göçebe tarzı denilen yün çalışılmış halılar olmustur. Bu halılar zaman içersinden günümüze kadar aynı renkleri desenleri tekrar ederek gelmişlerdir.

İran halıları 3 temel özelliğe sahiptir;Dokumada yüksek kalitede saf yün kullanılır. Kendisine özgü güzel ve nadide desenlerive saf yün yada ipeğin çoğunluğu doğal boyalarla boyanması sonucu elde edilen göz alıcı renkleri.

İran Koyunlarından elde edilen yünlerin kırım kabiliyeti kalınlığı ve liflerin uzunluğu nedeniyle dokunması en uygun yün olduğunu göstermektedir.İran haılarının yapımında Tarak, Makas , Bıçak ve Tığ vb sınırlı sayıda araç kullanılmaktadır.Halı fars dokuması ve Türk dokuması olarak iki farklı teknikle ve kilimin aksine genellikle bir model esas alınarak dokunur.Geleneksel motifler ve desenler arzu edilen renklerde küçük kareler şeklinde halının üzerine işlenmektedir.Desenler düz çizgili desenler ve yuvarlak çizgili desenler olarak 2’ye ayrılır.

İran Halı desenlerinin sayısı binden fazladır ve İran halı modelistlerinin yaratıcılığı sayesinde bu eşsiz desenlerin sayısı günden güne artmaktadır. Dünya’da halı konusunda söz sahibi olan Çin, Hindisttan Pakistan ve Türkiye gibi ülkeler de İran halı desenlerinden faydalanmışlardır.İran Halı Deseni Cenneti olarak tanımlanmaktadır.

Özellikleri

  • Yüksek Kalitede Saf Yün Kullanılır
  • Kendisine Özgü Güzel ve Nadide Desenleri Bulunur
  • Göz Alıcı Renkler

Halı Modelleri

Uşak Haliları
Uşak halıların başlangıcı Anadoluya göç eden Yörükler ile başlar.Kaçar, Karakeçili ve Kınıklı gibi Türk boylarından gelenler sayesinde halıcılık
Bünyan Halisi
Kayseri bünyan halısı ince zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirine uyum sağlayan motifleri ile Dünya’ya nam salmıştır.
Hereke Halisi
Hereke halılar günümüzde dünyanın en değerli ve nadide halısı olarak görülmektedir. Hereke Halılarının üretimi 1943 yılında
İpek Halilar
İpek halılar aseletin zengilinliğin simgesi olarak görülmektedir. 1950’li yılarda Kayseri ve yöresinde halıcılık ipek ile tanışmaya başlamıştır