Hereke İpek Halilar

Bizimle İletişime Geçin →

Hereke İpek halılar günümüzde dünyanın en değerli ve nadide halısı olarak görülmektedir. Hereke Halılarının üretimi 1943 yılında Sultan Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayını en iyi halılarla kaplamak istemesi üzerine çıkmıştır. İzmit kıyısındaki Hereke semtinde açılan fabrikada üretimine başlanmıştır.Burada dokunan hereke halıları çeşitli ödüller kazanmışlardır.

Günümüzde Hereke’de pamuk üstü yün ve ipek halıların dokuması yapılmaktadır. Yün halılarda 3600 ilmek bulunmaktadır ve kalitesi 60*60 olarak bilinir. İpek halılarda 10.000 ilmek bulunur ve kalitesi 100*100 olarak bilinir. Her nekadar daha sık dokunan halılar olsada hereke halıların gerçek standartları bunlardır.Hereke halılar sık dokunduğu için desenleri oldukça ayrıntılıdır. Hereke halılar Türk düğümü ile dokunduğu için İran halılarına göre çok daha dayanıklıdır.

Hereke Halısı alırken arka yüzünde atkı ve çözgüden yün çıkmış olmamasına desenlerin kaymış olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yukarda belirttiğimiz özellikler dahilinde kullanmak istemediğiniz veya satmayı düşündüğünüz hereke halılarınız varsa ve halınızı gerçek değerinde satmak istiyorsanız eğer Kılıçoğlu Halıcılık ile hemen iletişime geçin sizin halınızı en doğru şekilde değerlendirip en iyi teklifi size sunalım.

Özellikleri

  • Yün halılarda 3600 ilmek
  • Kalitesi 60*60 bilinir
  • İpek halılarda 10.000 ilmek
  • Kalitesi 100*100 olarak bilinir

Halı Modelleri

Uşak Haliları
Uşak halıların başlangıcı Anadoluya göç eden Yörükler ile başlar.Kaçar, Karakeçili ve Kınıklı gibi Türk boylarından gelenler sayesinde halıcılık
Bünyan Halisi
Kayseri bünyan halısı ince zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirine uyum sağlayan motifleri ile Dünya’ya nam salmıştır.
İran Halisi
İran halılarda’da bizim halılarımızda olduğu gibi saray tipi tebriz halıları gibi çiçekli pamuk üzerine yün dokuma yapılmıstır.
İpek Halilar
İpek halılar aseletin zengilinliğin simgesi olarak görülmektedir. 1950’li yılarda Kayseri ve yöresinde halıcılık ipek ile tanışmaya başlamıştır