Eski Türk Halısı

Bizimle İletişime Geçin →

Anadolu’ya göç eden Türk kavimler ısınma amacı ile önemli bir kullanım eşyası olan halıyı ve tekniklerini Anadolu’ya getirmişlerdir.13yy’da Selçuklular ile başlamış olan halı sanatı 15 ve 16yy daha da gelişmiştir.Pek çok bölgede halı imalatına yoğunlaşılmıştır. En önemli iller Uşak – Bergama ve Konya’dır.

Eski Türk halılarda klasik dönem 16.yy’da başlar.En önemli merkez Uşaktır.Büyük atölyelerde dokunan seccadeler ve dev boyutlu halılar dönemin büyük camilerinin saray ve konakların tefrişinde önemli yer tutmuştur.Yıldızlı Uşak halıları eski türk halılarının en öenmli grubunu oluşturur.

17.yy Rönesans çağıdır. Uşak başta olmak üzere Bergama- Gördes-Demirci- Çanakkale-Konya-Aksaray ve Niğde önemli halı dokuma merkezleridir.

18.yy’da Konya –Ladik-Kula-Bergama-Milas-Ladik ve Sivas Halıları önem kazanmıştır.

Eğer Sizde Eski Türk Halılarına sahipseniz ve bu halınlarınızı değer kaybı yaşamadan satmayı düşünüyorsanız Kılıçoğlu halıcılıktan fiyat almayı unutmayınız.Kendimize güveniyoruz.Çünkü Halılarınızın gerçek değerini saptayıp sizin için oluşucak en iyi teklifi size sunacağımızı biliyoruz.

Halı Modelleri

Hereke Haliları
Hereke halılar günümüzde dünyanın en değerli ve nadide halısı olarak görülmektedir. Hereke Halılarının üretimi 1943 yılında
Bünyan Halisi
Kayseri bünyan halısı ince zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirine uyum sağlayan motifleri ile Dünya’ya nam salmıştır.
İran Halisi
İran halılarda’da bizim halılarımızda olduğu gibi saray tipi tebriz halıları gibi çiçekli pamuk üzerine yün dokuma yapılmıstır.
İpek Halilar
İpek halılar aseletin zengilinliğin simgesi olarak görülmektedir. 1950’li yılarda Kayseri ve yöresinde halıcılık ipek ile tanışmaya başlamıştır