El Dokuma Halilar

Bizimle İletişime Geçin →

El Dokuma Halıcılık Türklerin bulunduğu bölgelerde ortaya çıkmış , Türklerle birlikte gelişimini devam etmiş ve İslam dünyasına tanıtılmıştır. Tekstil modelleri ve düğüm tekniği sayesinde el dokuma halıcılıgından günümüzdede söz edilmektedir. Bu teknik özellikler Türk halısının sürekli ve düzenli gelişimine neden olmuştur. Türk düğümlü halıların çok uzun bir geçmişi vardır.

Düğümkü halının ilk kullanıldığı yer Orta Asya olduğu bilinmektedir.El dokuma halıları teknik ve dekoratif özelliklere sahiptir. Türk düğümü tekniği ile yapılmıs olması Türk sanatının geleneksel tekniğinin çok eski bir geçmişe dayandğını göstermektedir.

El Dokuma halıları hav iplikleri çözgü ipliklerinin üzerine elle düğümlenmiş olan tipidir.El halılarının kalitesini belirleyen hav ipliklerinin cinsi düğüm şekli ve düğüm sıklığıdır.

Sizinde kendinize ait el dokuma halılarınız mevcut ise ve bu el dokuma halılarınızı satmayı düşünüyorsanız eğer bizden teklif almadan halınızı satmayı düşünmememinizi önermekteyiz. En iyi fiyat teklifi verceğimizi biliyor ve bu konuda kendimize güvenmekteyiz.

Halı Modelleri

Uşak Haliları
Uşak halıların başlangıcı Anadoluya göç eden Yörükler ile başlar.Kaçar, Karakeçili ve Kınıklı gibi Türk boylarından gelenler sayesinde halıcılık
Bünyan Halisi
Kayseri bünyan halısı ince zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirine uyum sağlayan motifleri ile Dünya’ya nam salmıştır.
İran Halisi
İran halılarda’da bizim halılarımızda olduğu gibi saray tipi tebriz halıları gibi çiçekli pamuk üzerine yün dokuma yapılmıstır.
İpek Halilar
İpek halılar aseletin zengilinliğin simgesi olarak görülmektedir. 1950’li yılarda Kayseri ve yöresinde halıcılık ipek ile tanışmaya başlamıştır